Gnalift Asansör Mühendislik | İstanbul

Asansör Modernizasyon

Asansör Tasarımı ve çevre ile Uyumlu Modernizasyon

Gnalift asansör mühendis ve uzman teknik personeli asansörün kullanıldığı mekanda gerekli inceleme ve trafik hesaplamalarını gerçekleştirdikten sonra, asansörünüzün modernizasyon ihtiyaçları doğrultusunda bir rapor hazırlanmaktadır.Uzmanlarımızın hazırlayacağı asansör modernizasyon raporunda,bakım, onarım, yedek parça ve işçilik giderlerini net olarak görebildiğiniz gibi, modernizasyon süreci ve iş teslimi zamanını kesin olarak görebilirsiniz.

Asansör sistemlerinde tehlikeli durumların tespit edilerek tanımlanması ve asansörde yapılan periyodik bakımlar sadece uzman kişilerce yapılmalıdır.Asansör modernizasyonu ulusal düzenlemelere konu olmaktadır.Aktif bir değerlendirme neticesinde asansörün zayıf noktaları tespit edildikten sonra mevcut güvenlik seviyesi modernizasyon kriterleri ile sağlanabilir.Asansör modernizasyonu devamında, önleyici ve koruyucu bir asansör bakım prosedürü içeren bir süreçtir.Asansör modernizasyon işlemine 80 den fazla parametre bulunan bir kontrol listesi esas alınarak başlanmaktadır. Kullanımda olan asansörlerin büyük bir bölümü, günümüz güvenlik standartlarına uygun bulunmamaktadır. Bu sebeple asansörlerin güvenlik sistemleri başta olmak üzere, tüm mekanik ve elektronik tertibatın revizyonu, asansörün güvenli kullanımı için göz ardı edilmemesi gereken bir konudur. Asansör güvenliğinin hafife alınmaması gereken bir konu olduğu, asansörlerde yaşanan kazalarla anlaşılabilmektedir.

Teknolojide yaşanan büyük gelişmelerden müspet alanda etkilenen asansör sektörü, belirli standartların olmadığı dönemlerde montajını yada imalatını yaptığı asansör ve asansör ekipmanları günümüz teknolojine uygun hale getirmektedir. Bu sebeple kullanmakta olduğunuz asansörünüzün, standartlara uygun olup olmadığını tespit ettirmeniz, güvenilir asansör kullanımı için önemlidir. Firmamız, asansörlerinizin günümüz standartlarına uygunluğunu ücretsiz olarak denetlemekte ve sonucu size bir rapor halinde sunmaktadır. Bu hizmetimizden istifade etmek için firmamızla iletişime geçiniz.

Modernizasyon ve Revizyon hizmetlerimizi maddeler halinde açıklarsak :

1) KULLANIMDA OLAN ASANSöRLERİNİZİN STANDARTLARA UYGUN OLUP OLMADIĞININ TESPİTİ VE REVİZYONU

Şahıs, servis yada yük asansörleri kullanım ömürleri yaklaşık olarak 10 yıllık bir zaman sürecini kapsamaktadır.10 yılın sonunda asansörlerin çalışma verimliliği düşmekte, mekanik olarak sorun çıkarmaya ve zaman zaman arızalanmaya başlamaktadır. Asansör sistemleri içinde bulunan mekanik parçalar asansörün temel güç kaynakları ve güvenlik tertibatlarıdır. Bir asansörün güvenli ve verimli çalışması mekanik sistemin sağlığına bağlıdır.Kuvvet etkisi ile hareket eden asansörün statik ve dinamik dengeler son derece önemlidir.Asansörde bulunan mekanik sistemlerin hatasız bir şekilde çalışması can güvenliğini sağlamaktadır. Asansör sisteminde bulunan makine motor yada diğer aksamların kuvvet etkisi ile asansör ivme kazanır ve hareket eder.Zaman içerisinde asansörleri oluşturan bazı parçalar kuvvet ve ivme ilişkisinden doğan sürtünme ile aşınmaktadır.

Asansör sistemleri içinde bulunan metal parçalar sürekli olarak aynı gerilimi taşımaktadır. Gerilime maruz kalan parçalar belirli bir zaman içerisinde dayanıklılık özelliğini yitirmektedir.Asansör sistemlerinde bulunan metal parçaların eskimesi ve kopmasının sebebi metalleri birbirine atomel olarak bağlayan moleküllerin yapısının kuvvet ve basınç etkileri ile dirençlerinin zayıflaması dolayısıyla metal ölçülerinin değiştiği gerçeğidir.Asansör sistemleri içinde üzerine stress yüklenen metal parçaların tamamen işlevselliğini kaybetmesi 30 yıla yakın bir zaman içinde ortaya çıkabiliyor. Elbette asansörde kullanılan metallerin cins ve özelliklerine göre kullanım ömrü değişebilmektedir.Asansör metallerinin aşınma ve yıpranmasının diğer sebebi ise sistemde bulunan titreşim ve sürekli tekrarlanan hareketlerdir.Aşınan asansör parçaları güvenlik kriterlerini sağlayamadığından dolayı asansör modernizasyonu zaruri hale gelecektir.

Asansör Modernizasyonu Ve Dış Görünüm Değişimi Asansöre dış görünüm olarak güncel bir tasarımla yepyeni bir yüz kazandırılabilir.Asansör kabinininde bulunan duvar bölümünde paslanmaz çelik veya alüminyum alaşımlı kaplama malzemeleri kullanılarak duvarlara çağdaş bir görünüm kazandırılabilir.Asansör tavan bölümü lazer kesim iç veya dış bükey bir tavan modeli ile değiştirilerek, asansör aydınlatmasında spot veya led ışık kullanılarak farklı bir dekorasyon elde edilebilir.Asansörde bulunan zemin bölümü laminat, muşamba veya mermer bir döşeme kullanılarak etkileyici sonuçlar elde edilebilir. Son olarak asansör kabini içinde ve dışında bulunan asansör butonları yenilenerek görsel asansör modernizasyonu tamamlanır.

Tam Asansör Modernizasyonu Ancak sadece dış görünüm olarak asansörünüzü modernize etmeniz asansör modernizasyonu yerine geçmemektedir.Binanızda kullandığınız asansör kabininiz güvenli olmayabilir ve emniyet kriterlerini sağlayamaz durumda olabilir.Asansör modernizasyonunda asansörün bütün taşıyıcı süspansiyonları, fren tertibatlarının tamamı ile eksiksiz olarak yenilenmeli ve kabin içinde emniyet kapısı mutlak suretle tesis edilmelidir. Asansörlerde kontrol edilmesi gereken kompanentleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz : Fren tertibatı Hız regülatörü çarpma (kuyu dibi) tamponu Kapı emniyet kilitleri Otomasyon sistemleri

2) STANDARTLARA UYGUN OLAN ASANSöRüNüZüN GöRSEL VE ELEKTRONİK YAPISINDA DEĞİŞİKLİK

Görsel ve elektronik yapıda modernizasyon, kullanımda olan standartlara uygun asansörünüzün, günümüz trendlerine uygun şekilde modernize edilmesi olarak düşünülmelidir. Asansörün kullanıldığı yapıya mimari ve ticari değer katmaktadır. Görsel açıdan yeterlilik gösteren asansörler, kullanıcıların asansörü daha rahat ve konforlu kullanımına olanak sağlamaktadır. Asansör modernizasyonunda yapılabilecek modernizasyon çalışmalarını aşağıdaki gibi örneklendirebiliriz :